с. Олександрівка. КЗДО "Барвінок"

   









Річний звіт про діяльність закуладу освіти

                                                              Звіт                                                               директора КЗДО «Барвінок» з питань статутної діяльності у 2020/2021 навчальному році
  1. Загальна характеристика

Заклад дошкільної освіти  «Барвінок» діє згідно з Конституцією України, Конвенцією «Про права дитини», Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про дорожній рух», «Про охорону дитинства», «Про пожежну безпеку», «Про охорону праці», «Санітарним регламентом», Статутом закладу дошкільної освіти «Барвінок», «Колективним договором між адміністрацією, профспілковим комітетом та трудовим колективом», Правилами внутрішнього трудового розпорядку, Посадовими інструкціями.

КЗДО «Барвінок» забезпечує реалізацію права кожної дитини на здобуття дошкільної освіти, потребу громадян у догляді та оздоровленні дітей, створення умов для формування інтелектуальної, здорової, гармонійної, духовної соціокультурної особистості, з демократичними задатками та поглядами, яка вміє адекватно реагувати та пристосовуватись у сучасному соціумі.

Загальна площа території  закладу складає 0,23 га. Будівля, територія відповідають завданням дошкільної освіти. Споруда дошкільного закладу обладнана системою індивідуального газового опалення, каналізації, вентиляції, централізованим електро та водо­постачанням. В закладі передбачено харчоблок, пральня, комори. Обладнання приміщень відповідає санітарним вимогам облаштування і утримання дошкільного закладу. Всі приміщення використовуються раціонально у відповідності до типу закладу.

Групові кімнати забезпечені меблями та ігровим обладнанням.

  1. Склад вихованців

За проектною потужністю заклад дошкільної освіти розрахований на 40 місць. Групи комплектувались переважно у серпні – вересні.

Цього року заклад відвідувало 38 дітей. За звітній період прийнято 14 дітей.

Контингент батьків соціально благополучний, переважають діти із сімей робочих, підприємців, не працюючих.

  1. Кадрове забезпечення

Навчально – виховний процес у дошкільному закладі забезпечують 12 працівників: - 4 педагоги, 1 медичний працівник та 7 працівників молодшого обслуговуючого персоналу.

         Кількість педагогічних працівників залишилась сталою (всього 4 педагоги. З повною вищою освітою – 3 особи, базовою – 1 особа).

Спеціаліст ІІ категорії – 1 особа, спеціаліст І категорії – 2 особи, без категорії  - 1.

 

 

 

Щороку згідно з графіком педагогічні працівники проходять курси підвищення кваліфікації та підлягають атестації відповідно до чинного Положення про атестацію педагогічних працівників.. Таким чином, простежується поступове підвищення кваліфікації педагогічних працівників ЗДО.

Адміністрація створює оптимальні умови для постійного професійного зростання педагогів: у поточному році проатестовано 1 педагог. Завдяки оптимальній розстановці та цілеспрямованому використанню кадрів роботи колективу ЗДО відзначається стабільністю та позитивною результативністю.

  1. Пріоритетні напрямки діяльності КЗДО

У 2020/2021 н. р. робота  педагогів була направлена на  забезпечення якісного методично-психологічного супроводу навчально-вихованого процесу та організацію роботи по збалансуванню системи життєвих сил дитини за такими напрямками:

  • вдосконалення змісту дошкільної освіти засобами інноваційно-компетентних технологій, організації освітнього процесу на засадах особистісно-зорієнтованої педагогіки співробітництва, інтегрованого підходу (STREAM - освіта) до організації дитячої життєдіяльності; 
  • впровадження знань, умінь та практичних навичок під час забезпечення плідної співпраці, (спілкування в дистанційному формат)і, з дітьми та батьками на засадах взаємної довіри та поваги, розвиток майстерності досягти балансу прав, обов’язків і відповідальності у трикутнику «дитина – педагог – батьки», де батьки – повноправні учасники освітнього процесу.

Розпочато методичну роботу по реалізації І етапу обласного науково – методичного проекту «Модель «4 К» у розвитку soft skills  навичок як основа формування самоефективності особистості дошкільників – майбутніх першокласників в освітньому просторі Нової української школи»

На протязі всього навчального року увага педагогічного колективу була направлена на реалізацію сучасного особистісно - орієнтованого підходу до дітей, який передбачає формування в дитини здібностей і бажання усвідомити себе як особистість. Ці домінуючі ідеї були викладені у річному плані роботи дошкільного навчального закладу на 2020/2021 навчальний рік, обговорювались на педагогічних радах, методичних годинах, під час індивідуальних і групових консультацій. На основі пріоритетних завдань здійснювалася корекція педагогічного стилю вихователів.

Тематика індивідуальних тем самоосвіти та  інноваційних технологій і методик педагогів визначалися самими педагогами з урахуванням потреб навчально-виховного процесу та профілю роботи груп.  

Виходячи з пріоритетних напрямків роботи плану розвитку, у річному плані, були сплановані заходи щодо роботи над обласним науково – методичним проектом «Модель «4 К» у розвитку soft skills  навичок як основа формування самоефективності особистості дошкільників – майбутніх першокласників в освітньому просторі Нової української школи» (перший етап. Підготовчий). Реалізовуючи основні засади проекту були проведені такі заходи: складено план роботи  першого етапу вирішення проблеми, проведено анкетування  членів педагогічного колективу на визначення рівня готовності,   проведено тренінг гра-стратегія «Формуємо соціальний досвід дошкільнят».

В закладі дошкільної освіти широко використовуються інтерактивні форми методичної роботи з педагогами, зокрема інтерактивні семінари, ділові ігри, круглі столи.  З метою підвищення кваліфікації педагогічних працівників з формування інформаційно-комунікаційної компетенції в жовтні проведено майстер-клас із створення особистої сторінки педагога на освітніх платформах, березні 2021 року було проведено тренінг «Інноваційні технології в ЗДО». Крім цього, в інтерактивному режимі було побудовано педагогічні ради: «Організація освітнього процесу в нових умовах» (листопад 2020 р.); тематична педагогічна рада «STREAM –освіта в дошкільному закладі. Система роботи з формування у дітей інженерного мислення» (лютий 2021 р.), а також інтерактивна вправа «Інформаційно-комунікаційний простій як один із шляхів удосконалення професійної майстерності» (відкритий коментар, квітень 2021 р.). 

Інноваційна діяльність нерозривно пов’язана з впровадженням інноваційних технологій  з прогнозованим результатом. У 2020/2021 н. р. здійснювалося впровадження таких інноваційних технологій: методика розвитку творчих здібностей  на заняттях з малювання (Л. Шульга) - вихователь групи дітей молодшого віку Юрченко О. В.;  «Театр фізичного виховання» М. Єфименко, вихователь дітей старшого віку Стальченко А. І.; використання методики Нікітіних з дітьми старшого дошкільного віку в закладах дошкільної освтіи, підмінний вихователь Луценко І. В.; система музичного виховання Золтана Кодая музичний керівник Солнцева Т. В.

Вихователі протягом навчального року використовували інновації  на заняттях. Так вихователь старшої групи Луценко І. В., розробила серію занять за методикою Нікітіних, виготовила дидактичний матеріал до гри «Куточки». Така гра розвиває логічне мислення, конструкторські здібності, просторову уяву, розвиває кольоросприйняття, дрібну моторику.

Розроблено комплексний підхід до оздоровлення дітей, а саме у системі формування культури здоров’я. Вихователі групи дітей старшого віку Стальченко А. І. та Луценко І. В.  для підвищення інтересу дітей до фізичної культури, стимулювання різноманітної рухової активності проводили: глайдинг-аеробіку, для профілактики захворювань і корекції наявних порушень; застосовують здоров’язберігаючу технологію хатха-йога, що дає комплексний позитивний ефект; для розвитку вестибулярного апарату та зміцнення серцево-судинної системи, органів дихання, проводять фітбол гімнастику. Вихователь дітей молодшого віку Юрченко О. В. в своїй роботі застосовує етюди гармонії та здоров’я, що забезпечує фізичне, психічне та морально-духовне здоров’я дітей, вправи на масажних доріжках та килимках сприяють не лише розвитку рухів, а і попереджають виникнення плоскостопості.

Виконуючи рішення педагогічної ради «Організація освітнього процесу у нових умовах»  було придбано 20 гумових м’ячі, фітбол- мячі. До педагогічної ради «STREAM –освіта в дошкільному закладі. Система роботи з формування у дітей інженерного мислення» підготовлено та проведено колективний перегляд інтерактивних  занять.  Для старшої групи виготовлено  нестандартне обладнання фітнес-диски - глайдери.

Як результат інноваційних доробок вихователів – підвищення якості освітньої роботи  й розвитку дошкільників.

Аналіз стану захворюваності дітей

Медичне обслуговування в закладі дошкільної освіти передбачає надання дітям допомоги у збереженні здоров’я та профілактиці захворювань.     В КЗДО «Барвінок» систематично проводяться моніторингові дослідження щодо відвідуваності дітьми закладу та причин їх відсутності .  

Порівняльна таблиця відвідування дітьми  КЗДО «Барвінок»

 

2016-

2017н.р.

2017-

2018н.р.

2018 –

2019н.р.

2019 -2020н.р.

2020-

2021н.р.

Д/дні відвідало

7161

7240

7556

7664

3915

Пропущено всього

4663

4592

4006

3475

2614

Пропущено днів через хворобу

618

536

549

510

267

Відсоток захворюваності  за рік

13%

12%

14%

14,7%

10,2%

Інші причини

1552

4056

3457

2965

2347

Кількість випадків всього

90

83

76

80

53

На 1 дитину

2

1,6

1,6

1,7

1,4

Коефіцієнт на 1 дитину

7

6,5

7

6,4

5,0

Індекс здоров’я (Jg)

19

22

21

21,8

24

Відсоток відвідування

61%

61%

65%

69%

62%

 Кількість дітей

48

51

47

47

38

         Аналізуючи таблицю спостерігаємо  зменшення відсотку відвідування. Значна причина зменшення  відвідування закладу у 2020/2021 н. р.  - карантин. З даних діаграми видно, що за останній рік рівень захворюваності зменшився  на 4,5 %, але також слід відмітити, що на 7%  зменшилось і відвідування дітей.

Всього в поточному навчальному році зареєстровано 53  випадки захворюваності: ясла –19, сад – 34. Дизентерії, краснухи, вірусного гепатиту, кашлюку не зареєстровано, що пов’язано з  вчасним  звертанням  батьків за медичною допомогою до медичних закладів.

         Відбулось збільшення інфекційних захворювань, а саме вірусно-крапельних інфекцій. Проблемою залишається захворюваність після вихідних днів та свят. Її рівень досить значний. Спостерігається ріст простудної захворюваності по причині збільшення кількості дітей молодшого віку та природні часті захворювання у період адаптації.

Протягом   всього навчального року колектив суворо дотримувався виконання посиленого санітарно-гігієнічного режиму.    Медичною сестрою   проводилась систематична робота з усіма учасниками навчально-виховного процесу  з профілактики повітряно-крапельних інфекцій, попередження шлунково – кишкових захворювань.

Якість реалізації освітніх програм

Для ефективного розв’язання проблем навчання та виховання дітей педагоги перебувають у постійному творчому пошуку, експериментують та впроваджують сучасні перспективні програми та методики. Належним чином забезпечується впровадження програми розвитку дитини «Українське дошкілля».

Інноваційна діяльність нерозривно пов’язана з впровадженням інноваційних технологій  з прогнозованим результатом. У 2020/2021 н. р. здійснювалося впровадження таких інноваційних технологій: методика розвитку творчих здібностей  на заняттях з малювання (Л. Шульга) - вихователь групи дітей молодшого віку Юрченко О. В.;  «Театр фізичного виховання» М. Єфименко, вихователь дітей старшого віку Стальченко А. І.; використання методики Нікітіних з дітьми старшого дошкільного віку в закладах дошкільної освтіи, підмінний вихователь Луценко І. В.; система музичного виховання Золтана Кодая музичний керівник Солнцева Т. В.

Моніторинг рівня засвоєння вимог базової програми дітьми всіх вікових груп  є головним показником роботи педагогів та колективу загалом. За результатами діагностики дошкільників із засвоєння програми «Українське дошкілля» зроблено висновки щодо загальної компетентності дошкільників.

Дані діагностування свідчать про те, що протягом року спостерігається поступове зростання рівня компетентності дітей  обох груп, що свідчить про ефективність освітньо-вихованого процесу.

Стан розвитку функціональної готовності дітей старшої групи, до шкільного навчання, характеризується перевагою у дітей середнього її рівня (67 %), в той час як високий рівень мають лише 11% дітей, а низький  - 22%.

       

 

У зв’язку з тим, що основною причиною неуспішності дітей є нерегулярне відвідування ними закладу дошкільної освіти, вихователям рекомендовано продовжувати проводити роз’яснювальні бесіди з батьками, щодо підготовки дітей до школи (консультації, дискусії, тренінгові заняття тощо).

Важливим показником результативності роботи ЗДО є успішність  навчання вихованців у школі. Педагоги постійно відстежують рівень успішності навчання випускників ЗДО у 1-му класі. У  2021 році випущено 10 дітей нашого садка. Таким чином, у КЗДО «Барвінок» створені всі умови для всебічного розвитку дітей дошкільного віку.

  1. Управлінська діяльність директора КЗДО

Керівництво КЗДО «Барвінок» протягом 15 років здійснює директор Солнцева Таміла Вікторівна.

З метою ініціювання участі педагогів, активних батьків у закладі дошкільної освіти прийнято такі форми самоуправління :

  • батьківський комітет ЗДО та батьківські комітети груп;
  • педагогічна рада;
  • загальні збори батьків та членів трудового колективу;
  • комісія з ОП;
  • пожежно – технічна комісія.

Управлінські рішення та дії директора ЗДО поточного року були спрямовані здебільшого на забезпечення працездатності колективу виконання річних завдань:

  1. комплектація штатів відповідно до затвердженого штатного розпису;
  2. організація заходів з підготовки реалізації проектів у навчально – виховному процесі;
  3. складання бюджетного запиту на 2021 рік;
  4. організація роботи щодо охоплення навчанням дітей 5-річного віку та обліку дітей по території Олександрівського старостинського округу;
  5. організація роботи з батьками та громадськістю з метою залучення їх до управління закладом, пропагування відкритості та прозорості відбувалась через раду ЗДО, загальні батьківські збори.
  1. Організація роботи із сім’ями вихованців

Взаємодія із сім’ями вихованців є одним з пріоритетних напрямів діяльності закладу. Вона орієнтована на пошук таких форм і методів роботи, які дозволяють урахувати актуальні потреби батьків, сприяють формуванню активної батьківської позиції, участі батьків в управлінні закладом.

Заклад підтримує бажання батьків поповнювати знання, необхідні для виховання та оздоровлення дітей. Педагогічний колектив організовував для цього різні активні форми співпраці:

  • батьківські збори;
  • індивідуальні консультації;
  • виготовлення саморобок разом з дітьми;
  • участь у святах;
  • участь у благочінних акціях: «Наш квітник», «Наші ландшафтні поробки»;

Анкетування батьків свідчить про такі результати роботи закладу в співпраці з сім’ями вихованців: більшість батьків відмічають, що діти із задоволенням відвідують дитячий садок, повертаються додому в гарному настрої, батьки задоволені педагогами, які працюють з дітьми і їх ставленням до дітей. Високий рівень задоволеності роботою дошкільного закладу і його педагогічним колективом мають 91% опитаних батьків, середній рівень – 9%.

 

 

 

  1. Соціальна активність закладу дошкільної освіти

Працівники нашого закладу займають активну соціальну життєву позицію та привчають дітей з дошкільного віку розуміти соціальну значимість участі в заходах різного рівня. Так у березні взяли участь у ІІІ Всеукраїнському занятті доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин», у травні  долучились до акції  Покровської територіальної громади «З Україною в серці» (висаджували  квіти, символ України, чорнобривці).

  1.  Організація харчування у КЗДО

Організація харчування дітей у 2019/2020 навчальному році здійснювалась на підставі Законів України «Про освіту» (ст.25), «Про загальну середню освіту» (п.2, ст.22), «Про дошкільну освіту» (ст.35), «Про охорону дитинства» (п.18 абзацу 5 ст.5), «Про місцеве самоврядування в Україні» (п.6, ст.32), постанов Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних закладах», від 19.06.2002 №856, «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів», спільних наказів Міністерства охорони здоров’я України і Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 №242/329, «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», від 17.04.2006 № 298/227, Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.

З січня 2020 року почали впровадження  програми НАССП (безпечне харчування).

Питання організації харчування дітей в нашому закладі знаходиться на постійному контролі з боку керівника, медичної сестри. Розглядається на радах закладу, виробничих нарадах, батьківських зборах. Також організовано громадський контроль за харчуванням дітей.

В групах і на харчоблоці вивішуються меню та графік видачі їжі по віковим групам.        

За 2020/2021 н. р. було проаналізовано виконання норм харчування по основним продуктам (у відсотках), що харчуються в КЗДО. 

Порівняльна таблиця виконання норм харчування

 

№ п/п

 

Назва продукту

Виконання  норм  харчування  у  %

2019/2020 р.р.

2020/2021 р.р. р.

1

М'ясо

97%

92%

2

Риба

73%

54%

3

Олія соняшникова

98%

90%

4

Масло вершкове

98%

99%

5

Молоко

52%

41%

6

Сир кисломолочний

55%

68%

7

Сир твердий

83%

76%

8

Яйце

80%

73%

9

Цукор

100%

99%

10

Картопля

102%

97%

11

Овочі

90%

98%

12

Фрукти

74%

56%

13

Соки

33%

31%

14

Крупи,бобові,макароні вироби

93%

97%

15

Хліб пшеничний

100%

99%

 

Середній показник виконання норм

82%

80%

 

Вартість (грн.)

30,10 грн.

30,60 грн.

        

Середній показник виконання норм основних продуктів за 2020 рік становить 80%. Це свідчить про те що, вимоги норм харчування здійснювались майже відповідно до встановлених норм «Інструкції з організації харчування дітей у КЗДО». За рік на одну дитину вартість харчування становила 30,60 грн.

Дотримувати вартості харчування та виконувати норми харчування , як того вимагає Інструкція з організації дітей у дошкільних навчальних закладах, затверджена спільним наказом МОН України та МОЗ України від 17.04.2006 р. №298/227, одночасно неможливо  через недостатність виділених бюджетних коштів  для організації харчування. Але варто зазначити, що спостерігається значне збільшення бюджетних та батьківських витрат на харчування дітей у порівнянні з минулими роками.

За звітній період загалом суттєвих порушень у постачанні продуктів харчування не було, окремі зауваження відпрацьовувалися відразу в оперативному режимі. В закладі наявний весь набір продуктів (в асортименті крупи, цукор, борошно, масло вершкове, овочі, риба, м’ясні та молочні продукти, соки тощо). 

Всі продукти харчування, що надходять до закладу, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість. В закладі створена бракеражна комісія.

Пільги в оплаті за харчування були встановлені:

для дітей із багатодітних сімей (50%) – 6 дітей;

для дитей із малозабезпечених сімей (100%); - 1дитина;

для дітей, батьки яких мають статус учасника бойових дій (100%) – 4 дитини;

для дітей які відвідують ЗДО двоє із сім' ї  (15%) – 2 дитини.

          Варто зазначити, що спостерігається значне збільшення бюджетних та батьківських витрат на харчування дітей у порівнянні з минулими роками.

Середній показник виконання норм основних продуктів за 2020 рік становить 80%. Це свідчить про те що, вимоги норм харчування здійснювались майже відповідно до встановлених норм «Інструкції з організації харчування дітей у КЗДО». За рік на одну дитину вартість харчування становила 30,60 грн.

Найважливішою умовою правильної організації  харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог до харчоблоку та процесу приготування та зберігання їжі.  З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримують установлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни.. Результатом є відсутність зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань дітей та відсутність зауважень з боку СЕС.

  1. Система роботи щодо соціального захисту дитини

Комунальний заклад дошкільної освіти «Олександрівський ясла-садок «Барвінок» загального розвитку Покровської селищної ради Дніпропетровської області» є державним закладом, у якому суворо дотримуються вимоги щодо забезпечення прав дитини, закріплені в основних державних документах:

  • Конституція України;
  • Конвенція ООН про права дитини;
  • Законом України «Про охорону дитинства»;
  • Сімейний кодекс.

Для ведення цієї роботи в закладі щорічно, на початку року, наказом по КЗДО затверджується громадський інспектор.

На виконання Листа Міністерства освіти і науки України від 17.12.2008 р. №1/9-811 «Про здійснення соціально – педагогічного патронату»,  інструктивно – методичних листів від 27.08. 2000р. №1/9-583 «Про систему роботи з дітьми, які не відвідують дошкільні навчальні заклади» адміністрацією ЗДО розроблені такі заходи:

  • надання методичної і консультативної допомоги сім’ї, залучення батьків до процесу виховання, навчання та реабілітації дитини;
  • формування соціально – педагогічної компетенції сім’ї у розв’язанні її психолого – педагогічних та соціальних проблем;
  • створення банку даних дітей, які підлягають охопленню соціально – педагогічним патронатом.

11. Система роботи закладу щодо попередження травматизму

Належну увагу адміністрація закладу  приділяє виконанню Закону України «Про охорону праці». Ознайомлення працівників дошкільного закладу  з директивними документами щодо охорони праці носять систематичний характер. Адміністрацією, педагогічним колективом проводиться певна робота щодо створення безпечних умов життєдіяльності та профілактики травматизму учасників навчально – виховного процесу; планується робота  зі створення безпечних умов праці, розробляються заходи щодо попередження дитячого травматизму. Результати перевірок з дотриманням вимог охорони праці, техніки безпеки, протипожежної безпеки розглядались на  оперативних, виробничих нарадах. За наслідками контролю видаються довідки та відповідні накази. Таким чином, контроль за необхідними  і безпечними умовами праці, навчання та виховання у дошкільному закладі носить комплексний характер.

12. Робота зі зміцнення матеріально – технічної бази КЗДО

Заклад дошкільної освіти є комунальним закладом, тому матеріальне та фінансове забезпечення гарантує місцевий бюджет. Завдання адміністрації полягає в оптимальному його прогнозуванні, плануванні та цільному його використанні. Питання господарської роботи є найскладнішим у роботі керівника, оскільки на його розв’язання потрібні кошти.

Фінансово – господарська діяльність закладу здійснюється згідно з кошторисом сформованим відділом освіти, молоді та спорту виконавчого  комітету Покровської селищної ради. Фінансові асигнування на 2021 рік заплановано лише на захищені статті і лише частково на утримання ЗДО.

У звітному періоді за кошти місцевого бюджету було придбано та встановлено: 

  • металопластикове вікно та двері в котельню - 6980 грн.;
  • фарба, плитка керамічна для підлоги, будматеріали  - 8476 грн;
  • столові набори посуду – 2586,30 грн.
  • вогнегасна обробка дерев’яних конструкцій – 15778,38 грн.;
  • встановлення системи блискавкозахисту – 34990 грн.;
  • автоматична система пожежної сигналізації – 43303, 24 грн;
  • бактерицидний опромінювач – 1090 грн.;
  • тонометр – 398,10 грн.;
  • новорічні подарунки – 3293 грн.

Кількість витрачених коштів на підготовку закладу:

  • батьківських – 10067грн.;
  • спонсорських – 13000 грн.;
  • кошти колективу КЗДО «Барвінок» - 5548 грн.

Не можна обійти увагою велику батьківську, спонсорську  та допомогу співробітників:

  1. Придбано карниз для музичної зали.
  2. Придбано пилосос.
  3. Встановлено три дитячих умивальники в дитячій  туалетній кімнаті.
  4. Зроблено косметичний ремонт у спальних кімнатах та на харчоблоці.
  5. Замінено водяні змішувачі.
  6. Закуплено миючи засоби.
  7. Придбано робочі зошити та канцелярські товари для дітей всіх вікових груп.

Поступове осучаснення предметно – просторового середовища закладу, його розвиток можливий тільки за умов засвоєння нововведень, бачення власної перспективи розвитку, плідної співпраці всіх учасників навчально – виховного процесу